Декілька років тому Міжнародний олімпійський комітет склав рейтинг найнебезпечніших і безпечних видів спорту. Ця інформація може бути корисною батькам, які обирають спортивну секцію для своєї дитини, а також всім, хто шукає для себе нове спортивне захоплення.
Отже, найбільше травм отримали боксери, небезпечними виявилися футбол, гандбол, тхеквондо і важка атлетика. У розряд небезпечних також потрапили хокей на траві, спортивна гімнастика, великий теніс, тріатлон і велоспорт. Були названі й види спорту із низьким ризиком травм. В основному, це неконтактні та індивідуальні види спорту:
- веслування на каное та академічне веслування. Травми в цьому спорті, на думку лікарів, які вивчали статистику, найбільш рідкісні, оскільки веслярі лише працюють веслами і технічно не можуть нанести собі шкоду,
- вітрильний спорт. Ризик травм у ньому вже вище, бо в порівнянні з веслуванням тут є різні пристосування, окрім весел, і вони можуть бути небезпечні,
- синхронне плавання. Тренування і змагання проходять у воді, яка пом'якшує будь-які удари, але мала частка небезпеки все ж таки є - учасники можуть випадково травмувати один одного,
- фехтування. Незважаючи на те, що в руках спортсменів є зброя, фехтування на рапірах, шпагах або шаблях відносять до безпечних. Голова фехтувальника надійно захищена шоломом, тіло – нагрудником, обличчя – маскою, ноги – щитками, а руки – рукавичками,
- настільний теніс. У тенісі можливі розтягування і перевантаження деяких суглобів і м'язів, тому рекомендується чергувати навантаження з відпочинком. За результатами досліджень настільний теніс є найбільш безпечним видом спорту!
Які ще види спорту безпечні?
Якщо ви займаєтеся аматорським спортом правильно – починаєте з повільної розігріваючої розминки і невеликого самомасажу, займаєтеся регулярно і консультувалися у лікаря з приводу бажаних навантажень, то ризики практично від будь-яких занять невисокі. Але навіть у цьому випадку є види спорту, які можна віднести до найбільш безпечних. Ось ТОП-5 активностей від експертів медичного асистансу УНІКА:
1. Їзда на велосипеді (НЕ велоспорт!). Якщо у вас правильно виставлене сідло, навантаження суглоби не надмірне, і ви п'єте достатньо води - кататися на велосипеді дуже корисно! Звичайно, краще вирушити на велопрогулянку зеленими зонами, а не по узбіччях і тротуарах вулиць з інтенсивним рухом. І пам'ятайте: кожному велосипедисту необхідно надіти шолом, а велосипед має бути оснащений світловідбиваючими елементами!
2. Ходьба. Найбезпечніший вид спорту, що не вимагає фінансових витрат. Мабуть, єдина травма, яку можна отримати – розтягнення гомілковостопного суглобу. Набирає популярності цікавий вид ходьби зі скандинавськими палицями. Цей метод допомагає спалити більше калорій, при цьому тиск на коліна і хребет є мінімальним. Ось тільки ходьба є вимогливою до місця занять: піші прогулянки загазованим центром міста не можна вважати корисними, краще проїхати транспортом до найближчої зеленої зоні і там отримати свою порцію кисню і здоров'я.
3. Стретчинг та пілатес. Вправи за системою Йозефа Пілатеса на розтяжку – одні з найбільш безпечних та корисних активностей, особливо для дівчат. Крім того, досить безпечними є всі стандартні фізичні вправи з вагою власного тіла: віджимання, підтягування, присідання, жим пресу й інші. Але якщо у вас хоч трохи болить спина або суглоби – радимо отримати консультацію лікаря і займатися під контролем тренера, хоча б спочатку.
4. Танці. Заняття танцями дуже корисні, адже вони задіють практично всі м'язи і дуже гармонійно розвивають усе тіло. А ще приносять гарний настрій і дуже часто – позитивне спілкування, якщо мова йде про парні танці. Крім того, завжди можна обрати танці за своїм темпераментом. Танці вельми безпечні, за одним винятком: акробатичні танці – це вже серйозні навантаження, складні і ризиковані елементи, тому новачкам краще від них утриматися.
5. Йога. Як і пілатес, вона корисна для здоров'я і психологічного розвантаження: адже саме тут багато уваги приділяють правильному диханню. Якщо вам більше подобається динаміка, ніж статичні пози, хорошим варіантом може стати «родичка» йоги – гімнастика цигун. Звичайно, у цих видах активності краще зустріти справжнього гуру або наставника, але для початку цілком підійде і досвідчений інструктор.
Щоб спорт приносив тільки користь, ми радимо обов'язково отримати дозвіл на заняття у свого сімейного лікаря, а ще – застрахувати свою спортивну активність в УНІКА. Ці два простих кроки точно додадуть спокою і впевненості під час ваших занять!