Не здатися натиску стихії: як зменшити втрати у разі природних катаклізмів

У цьому випуску блогу ми поговоримо про стихійні лиха. За даними Світового банку природні катастрофи – такі, як повені, циклони і землетруси – щорічно завдають збитків на 520 млрд доларів США.

На щастя, згідно з індексом уразливості країн перед кліматичними змінами і стихійними лихами Notre Dame Global Adaptation Initiative, Україна вважається відносно безпечним місцем планети. Однак, руйнівні явища природи іноді трапляються й у нас. Розповімо, що робити, щоб уберегтися себе від трьох подій.

 

Землетруси

Сейсмічно активних областей в Україні немає, а найближча з них знаходиться в зоні Вранча в Румунії. Поштовхи силою до 3 балів, які у нас іноді трапляються, зазвичай проходять майже непомітно і з мінімальною шкодою, але про всяк випадок нагадаємо, як слід діяти  при землетрусі.

При перших підземних поштовхах потрібно встигнути швидко вибігти з будівлі. Зазвичай на це є менше хвилини, тому шанс покинути житло є у тих, хто живе у власному будинку або на першому поверсі. Користуватися ліфтом під час землетрусу категорично не можна. Якщо ж момент втрачено і ви залишилися в будівлі, важливо зменшити ризик бути приваленим уламками. Перечікуйте пік стихії, стоячи в дверному отворі несучої стіни або біля опорних колон – ці конструкції найбільш міцні.

Якщо струси вщухлі, постарайтеся вибігти на вулицю, але врахуйте, що можуть виникнути нові – афтершоки (за кілька хвилин, годин або навіть діб), і вони іноді бувають сильнішими ніж перші поштовхи.

Перечікувати землетрус краще на відкритій місцевості подалі від будь-яких будівель і споруд. Якщо вони почнуть руйнуватися, небезпечними стануть каміння, скло, падаюча освітлювальна арматура, вивіски. А ще землетруси супроводжуються пожежами через витік газу або замикання електричних проводів. Тому тримайтеся подалі від газових труб і електроопор.

 

Удари блискавки

Небесна електрика в місті не так небезпечна, оскільки багато будинків оснащені громовідводами, але на відкритій місцевості удар блискавки часто може привести до трагічних наслідків.

Якщо дощ з грозою застав вас в дорозі, не ховайтеся від нього під поодинокими деревами або, наприклад, в автомобілі на вершині пагорба. Перечікуйте негоду в низині, оскільки об'єкти на узвишші можуть «притягнути» блискавку.

У приміщеннях ви захищені від блискавки набагато краще, ніж просто неба. Але все ж закрийте вікна, вимкніть електроприлади, і не користуйтеся телефоном. Також врахуйте, що при сильній грозі можуть бути перебої з електрикою, мобільним зв'язком та інтернетом.

 

Урагани, бурі, смерчі

Потужні пориви вітру швидкістю понад 25 м/с можуть бути не менш руйнівними, ніж землетруси. На щастя, зазвичай синоптики повідомляють про небезпеку заздалегідь. Отримавши штормове попередження, потрібно щільно закрити двері і вікна, вимкнути газ і електрику. З балконів і лоджій слід прибрати речі, які при падінні можуть травмувати людей.

Під час шторму не підходьте до вікон, які можуть розбитися від падіння дерева. Якщо стихія застала вас на вулиці, постарайтеся сховатися в найближчому будинку.

Часто при поривах штормового вітру рвуться дроти лінії електропередач, так що краще підготуватися до відсутності енергії. Іноді бувають перебої і з водою. Падіння дерев або електроопор на дороги може ненадовго ускладнити підвезення продуктів або ліків, майте це на увазі.

Будьте готові до того, що в сильну бурю можуть надовго зникнути мобільна мережа та інтернет, а для зв'язку з близькими вам доведеться запастися терпінням або шукати альтернативні способи комунікації.

 

Що робити, щоб звести втрати від стихії до мінімуму?

  1.  Заздалегідь продумайте свої дії в разі стихійних лих. Обговоріть їх з сім'єю, розподіліть завдання і ролі, якщо знадобиться евакуація. В якості гри з дітьми спробуйте на швидкість збирати найважливіші речі.
  2. Завжди майте під рукою «тривожну валізку» з документами, необхідними ліками, грошима, на випадок якщо доведеться швидко покинути будинок.
  3. Подбайте, щоб у разі лиха у вас були під рукою заряджені повербанк і смартфон з достатньою сумою на рахунку, а також зручний список телефонів рятувальних служб.
  4. Тренуйте самоконтроль і витримку. Наприклад, навчиться не реагувати на звичайний побутовий стрес миттєво. Візьміть за звичку перш, ніж відповідати, порахувати до десяти або зробити пару глибоких вдихів.
  1. Застрахуйте ваше житло в надійної компанії. Договір страхування квартири можна оформити онлайн на сайті УНІКА: https://uniqa.ua/ua/private/home/kvartira. Тоді в разі стихійного лиха не доведеться хвилюватися про пошкоджений майно – збитки відшкодовуватиме страхова компанія.

Бажаємо вам, щоб природні катаклізми завжди обходили ваш будинок стороною!