Рентген
Зараз вже складно уявити, що до відкриття проникаючого випромінювання лікарі намагалися навмання розпізнавати характеристики переломів або небезпечні хвороби на ранній стадії, наприклад, туберкульоз легень. Все змінилося в 1895 році, коли Вільгельм Рентген відкрив «Х-промені» і виявив, що при їхньому проходженні через непрозору для світла перешкоду на фотопластині проявляється картинка. Після того, як німецький вчений повторив експеримент на кисті руки і отримав зображення структури кісток, його відкриття зробило переворот в медицині. Лікарі отримали можливість бачити внутрішні органи без розтину, що вивело діагностику на абсолютно новий рівень.
Коли призначають рентген?
В основному рентген призначають при травмах, переломах та інших ураженнях кістково-суглобової системи. Але іноді лікар може призначити рентгенівське дослідження при захворюваннях кишечника, 12-палої кишки, жовчного міхура і легень. Наприклад, на рентгенівському знімку можна чітко побачити характерний легеневий малюнок. Дуже інформативна й рентгенівська мамографія, проте ця процедура має свої протипоказання, призначають її не всім.
Що лікар отримує після рентгена?
Чорно-білу «негативну» фотографію в одній проєкції в аналоговому або цифровому вигляді.
Що не видно на рентгені?
Цей метод виявився малоефективним для виявлення ранніх стадій вірусних пневмоній, викликаних COVID-19. Однак, на більш пізніх стадіях коронавірусна пневмонія вже починає бути помітна й на рентгені.
Чи небезпечний рентген?
Рентгенівське випромінювання - це електромагнітні хвилі в діапазоні між ультрафіолетовим і гамма-випромінюванням, їхнє передозування призводить до руйнування цілісності ланцюжків ДНК і РНК. Але у сучасного цифрового рентгенівського апарату доза опромінення мінімальна (сота частка мікрозіверта за одне відвідування рентген-кабінету). При необхідності зробити кілька знімків, якщо дозволяє ситуація, лікар призначить діагностику з перервою в кілька днів або тижнів, щоб не перевищувати допустиму дозу.
Окремим видом рентгенографії є флюорографія, коли при рентгенівському випромінюванні знімки грудної клітини з’являються на флуоресцентному екрані. Флюорографію призначають при профілактиці і підозри на туберкульоз, онкологічні захворювання та патологічні процеси в легеневій системі. Метод не дає такі чіткі і ясні знімки, як рентген, але успішно застосовується для діагностики ряду проблем.
Старі флюорографічні апарати, які до сих пір зустрічаються в державних поліклініках, генерують досить високу дозу опромінення, але нові цифрові більш безпечні. У будь-якому випадку, профілактичну флюорографію рекомендується робити не частіше 1 разу на рік.
Магнітно-резонансна томографія
Магнітно-резонансну томографію (МРТ) почали застосовувати в медичній діагностиці з 1973 року, хоча явище магнітного резонансу відомо з 1930-х років. Для отримання зображення тут вимірюють відповідь атомних ядер водню в тканинах організму на вплив електромагнітної хвилі в постійному магнітному полі.
Процедура МРТ протипоказана при наявності кардіостимуляторів та інших імплантатів, а також якщо в досліджуваній області є металеві елементи (протези, уламки, кровоспинні кліпси). Також не можна робити МРТ при вагітності, страху закритих просторів і панічних атаках.
Зазвичай при дослідженні пацієнта поміщають в «тунель» апарату МРТ, де він повинен лежати нерухомо 20-30 хвилин або довше. Ще одна особливість МРТ-досліджень – специфічний шум. Пацієнтам, які до нього чутливі, зазвичай пропонують надіти навушники.
Коли призначають МРТ?
Томограф – інструмент для якісної візуалізації структури головного, спинного мозку та інших внутрішніх органів. МРТ дає майже вичерпну інформацію про стан м'яких тканин. Як правило, процедуру призначають, щоб визначити кількість, розташування і особливості пухлин і кіст, вона дозволяє виявити сторонні тіла, патології та аномалії органів і судин. Знімки покажуть картину ураження при ішемічному інсульті та інфаркті, абсцесі і цирозі печінки, холециститі, гепатоцеребральній дистрофії і панкреатиті. За допомогою МРТ також можна вимірювати швидкість кровотоку і спинномозкової рідини.
Що не видно на МРТ?
На МРТ погано видна кісткова тканина.
Що лікар отримує після МРТ?
Після томографії лікар отримує серію зображень досліджуваного органу в декількох ракурсах. Для роздруківки вибираються томограми з найбільш показовими зображеннями. Всі інші зображення записуються на диск, з якого їх також можна роздрукувати або розглянути на моніторі.
Чи небезпечна МРТ?
Цей метод абсолютно нешкідливий. Магнітно-резонансну томографію можна проводити будь-яку кількість разів.
Комп'ютерна томографія
Комп'ютерна томографія (КТ) була винайдена на кілька років раніше МРТ. Ці два апаратних дослідження вважаються найбільш інформативними і нерідко призначаються паралельно. У КТ застосовуються рентгенівські промені, але в абсолютно мікроскопічних дозах. Одна з переваг КТ перед МРТ – швидкість: процедура триває всього 2-4 хвилини. При цьому датчик з детекторами обертається навколо пацієнта, завдяки чому створюється тривимірна картинка органів.
Втім, є у КТ і протипоказання, наприклад, велика вага пацієнта (більше 150 кг). Зазвичай дослідження не призначають при вагітності і вигодовуванні грудьми, а також дітям і підліткам.
Коли призначають КТ?
Комп'ютерна томографія - визнаний метод для дослідження при захворюваннях хребта і кісток скелета, внутрішніх органів (серця, легень, печінки, нирок, наднирників, підшлункової залози, головного мозку). При застосуванні контрасту (в організм вводиться речовина, що дозволяє чіткіше побачити кровоносну систему) цей метод, як й МРТ з контрастом, підходить для діагностики захворювань судин.
Що не видно на КТ?
Іноді КТ призначають при COVID-19, але дослідження ефективне не раніше ніж на 5-7 день після прояву симптомів захворювання. Втім, не всі пацієнти, заражені коронавірусом, мають характерну картину ураження легеневої тканини. Тому КТ застосовується, в основному, не для діагностики, а для корекції тактики лікування при середньому та тяжкому ступеню хвороби.
Що отримує лікар після КТ?
В результаті томографії лікар отримує серію високоякісних зображень органу, з яких комп'ютерна програма створює об'ємну модель.
Всі дані, отримані в ході комп'ютерної томографії, можна роздрукувати, для пацієнта також готується диск з інформацією в електронному вигляді.
Чи небезпечна КТ?
Незважаючи на те, що в апараті КТ використовується рентгенівське опромінення, він вважається безпечним.
Ось і всі особливості апаратних методів діагностики. Ми не дуже перевантажили вас спеціальними термінами? Якщо ви вже користуєтеся медичною страховкою від УНІКА, то напевно знаєте, що при необхідності наші лікарі-координатори організують для вас якісне рентген-дослідження, МРТ або КТ в зручний час і в комфортних умовах, а страхова компанія оплатить вартість діагностики (в межах сум, встановлених вашою програмою).
Ну а якщо ви ще не відкрили для себе зручність і надійність медичного страхування в УНІКА, дізнатися більше про наші програми ДМС можна тут: https://uniqa.ua/ua/private/life/zdorove/
*Увага! Матеріал підготовлений з інформаційною метою. Будь ласка, не призначайте ці дослідження самі собі «про всяк випадок». По-перше, вони мають протипоказання. По-друге, тільки кваліфікований фахівець визначає, яке саме дослідження потрібно саме в даний момент для з’ясування вашої проблеми. По-третє, правильно розшифрувати й інтерпретувати результати може лише досвідчений лікар, не намагайтеся це робити самостійно.