У тих, хто стежить за своїм здоров'ям, питання, навіщо планово здавати аналізи, навіть не виникає. І дорослим, і дітям рекомендується здавати їх 1 раз на рік, якщо немає тривожних симптомів. Але ось список аналізів відрізняється – у залежності від віку та наявності хронічних проблем зі здоров'ям. Найбільш повний пакет аналізів призначає сімейний лікар, а ось загальні рекомендації для тих, кому вже виповнилося 30-35 років, ми навели нижче.
Які аналізи варто здавати щорічно?
• Загальний аналіз сечі – він виявляє відхилення у роботі нирок і сечовивідних шляхів.
• Клінічний аналіз крові з розгорнутою лейкоцитарною формулою показує загальний стан організму. Він дозволяє оцінити ризики тромбозів і анемії, здатність крові насичувати організм киснем, а також показує, чи немає в організмі запалення, або інших прихованих проблем – з кістковим мозком та імунітетом.
• Біохімічний аналіз крові дає розширену інформацію про роботу різних систем організму. У нього входять різні показники: наприклад, загальний білок, сечовина і креатинін показують, як працюють нирки; білірубін і його фракції, а також трансамінази розкажуть про стан печінки та обміну речовин.
• Ліпідограма – це тест на рівень холестерину в крові, і його також варто проводити щорічно. Тут вимірюється загальний рівень, а також співвідношення «поганого» і «хорошого» холестерину. Цей аналіз дуже важливий, тому що з віком холестеринові бляшки в судинах можуть з'явитися у кожного і несподівано призвести до інфаркту або інсульту. Всупереч стереотипам, високий холестерин буває навіть у струнких молодих людей, які правильно харчуються і ведуть здоровий спосіб життя. Тому регулярна перевірка не зашкодить.
• Аналіз на глікований гемоглобін. Не зашкодить нікому, особливо тим, хто входить до групи ризику за діабетом 2 типу (ми писали про діабет ось тут). Найпростіший метод – це експрес-смужки, які видають результат про наявність цукру за хвилину. Більш поглиблений аналіз крові на глікований гемоглобін більш інформативний, якщо йдеться про так званий перед-діабет. Цей аналіз дуже важливий, адже на початкових стадіях діабету 2 типу можна нормалізувати рівень цукру без ліків – за рахунок способу життя і харчування.
Як правильно здавати аналізи?
Показники крові можуть істотно змінюватися протягом дня, тому рекомендується всі аналізи здавати в ранкові години і строго натщесерце. За 1-2 години до здачі аналізу крові треба утриматися від куріння, пити можна тільки негазовану воду. Іноді допускається здача аналізів в денні та вечірні години, через 4-5 годин після останнього прийому їжі.
Що потрібно зробити напередодні здачі крові?
За день до походу в лабораторію необхідно виключити алкоголь. Хоча б за 12 годин варто відмовитися від страв з високим вмістом жирів – наприклад, від вершкового масла, тістечок, свинини.
За 2-3 години до здачі аналізів не рекомендується фізичне напруження – біг, швидкий підйом по сходах, емоційне збудження і хвилювання також можуть позначитися на результатах. За 15 хвилин до здачі крові рекомендується присісти, відпочити, заспокоїтися. Не слід здавати кров для лабораторного дослідження одразу після фізіотерапевтичних процедур, масажу, МРТ, УЗД-дослідження та інших медичних процедур.
Що робити з отриманими результатами?
Як мінімум, не намагатися розшифрувати їх самостійно, за допомогою порад з Інтернету. Оптимальний варіант – консультація з вашим сімейним лікарем, особливо якщо отримані результати викликають занепокоєння. Якщо ж усе в межах норми, така консультація теж не буде зайвою. Лікар порадить, як підтримувати своє здоров'я, щоб і в наступному році радіти гарним показникам.