Прояви сонячного дерматиту інколи виглядають дуже неприємно. Тому багато хто з наших клієнтів на морському відпочинку одразу звертається з цією проблемою у медичний асистанс УНІКА. Але, за умовами програм туристичного та медичного страхування, боротьба з проявами сонячного дерматиту – це виключення зі страхової угоди. Чому? Бо, насправді, проблема не потребує невідкладної медичної допомоги та навіть лікування як такого. Проте її цілком реально попередити, аби не тривожитися та не псувати настрій у відпустці.
У цьому блозі наші медичні експерти розказують, якою саме має бути профілактика сонячного дерматиту та відповідають на поширені питання про сонячну алергію.
Що таке сонячний дерматит?
Сонячні дерматити, алергія на сонце або фотодерматити (дерматози) – це патологічна реакція шкіри людини на ультрафіолетове випромінювання. Існує ціла група таких порушень, і зазвичай вони не є небезпечними для загального стану здоров’я людини.
Частіше за все фотодерматоз проявляється як червоний висип в області шиї, під колінами, на грудях, животі, руках, плечах і спині, що були підвержені впливу сонячних променів. Лущення шкіри в місцях її поразки – також один із симптомів сонячного дерматиту. Уражені ділянки шкіри можуть червоніти і набрякати.
Проте сонячні дерматози можуть значно погіршувати якість життя, наприклад, викликати сильний зуд та навіть больові відчуття. За даними різних досліджень, з проявами фотодерматиту хоча б раз у житті стикається 20% людей. Тож варто розібратися, як вони виникають, що може їх спричиняти та як уникнути такого неприємного стану.
Чому саме виникає алергія на сонце?
Лікарі виокремлюють декілька чинників, що спричиняють появу фотодерматозів, але в її основі лежить єдиний механізм. Сонце випромінює не лише видиме світло, але й невелику кількість ультрафіолетової радіації, яка здатна іонізувати молекули шкіри. Як наслідок, під сонячними променями у шкірі людини починають відбуватися різноманітні хімічні реакції, і не лише позитивні. Зокрема, може виникати реакція гіперчутливості – ось і маємо алергію на сонце.
Хто в зоні ризику?
Медична статистика свідчить, що від алергії на сонце частіше страждають діти, люди похилого віку, вагітні жінки. Але загалом вона доволі часто проявляється у дівчат 15-35 років, можливо, саме через активе користування косметичними засобами.
Фотодерматити бувають хронічними і навіть пов’язаними з професійною діяльністю чи хоббі. Це справедливо для моряків, рибалок і усіх людей, чия активність передбачає тривале перебування під сонячним променями, особливо біля води, яка відзеркалює UVA-промені.
Як запобігти появі сонячного дерматиту?
Звичайно, найпростішим рішенням є уникати сонця. Але у відпустці біля моря ця порада просто недоречна, тож радимо такі запобіжні кроки:
- починайте приймати сонячні ванни поступово, з 15-20 хвилин на день,
- перед відвідуванням пляжу по можливості відмовтеся від парфумів і декоративної косметики, ососбливо такої, що містить спирт,
- не засмагайте з 12:00 до 17:00. До речі, ця порада є корисною і для уникання більш серйозних проблем – зокрема, сонячних опіків та появи «небезпечних» родимок,
- користуйтеся сонцезахисними засобами лише від перевірених виробників, краще – аптечними, і протестуйте їх заздалегідь, на окремих ділянках шкіри,
- забезпечте достатнє зволоження шкіри після перебування на сонці за допомогою кремів після засмаги чи всім відомого пантенолу.
Що варто запам’ятати про алергію на сонце?
- Сонячну алергію буває складно діагностувати і немає гарантованих способів, які б дозволили швидко її позбутися. Тому найкращий метод, щоб вирішити цю проблему – не стикатися з нею, тобто проводити активну профілактику. Як саме, ми вже розказали.
- Ще одна важлива особливість фотодерматозів – це затримка симптомів у часі, навіть на декілька тижнів. Через це буває складно пов'язати вплив ультрафіолету з шкірними проблемами, які з’явилися за 2-3 тижні після відпустки на морі. Але ця інформація може бути надзвичайно важливою для вашого лікаря.
- Якщо сонячний дерматит все ж таки з’явився, зняти його гострі прояви можна за допомогою холодних примочок і спеціальних засобів після засмаги, що містять пантенол. У період загострення дотримуйтесь молочно-рослинної дієти, відмовтеся від спиртних напоїв та, звичайно, обмежте перебування на сонці.
- Поява «сонячної крапивниці» може бути проявом інших проблем зі здоров’ям, які поки що ніяк не проявили себе. Тож якщо ви вперше стикнулися з фотодерматозом, можливо, варто звернути більше увваги на власне здоров’я. Наприклад, проконсультуватися не лише з дерматологом, але й з іншими фахівцями – сімейним лікарем, гастроентерологом або ендокринологом вже після повернення з відпустки. Та якщо ви нещодавно робили плановий check-up і задоволені його результатами, у такому кроці немає жодної необхідності.
Зичимо всім теплого вересня, гарних вихідних і, звичайно, тільки приємних вражень із подорожей. А з усім іншим допоможе УНІКА.