Літо без відпустки: 8 ідей для відпочинку та відновлення

«Ти їдеш на море?» «Та я вже там, бо в мене море роботи…» В складні часи цей жарт все частіше перетворюється на реальність для багатьох українців. Що ж робити, якщо сходити в повноцінну відпустку з певних причин не виходить? Як відпочити, підтримати здоров’я та прокачати енергійність?

Так, причин для відсутності звичної відпустки влітку може бути чимало – когось не відпускає керівництво, бо немає ким підмінити, іншим потрібно доглядати за літніми батьками, дітьми або домашніми улюбленцями, третіх мучить «синдром вцілілого» та інші докори сумління, а декому просто не вистачає грошей на якісний відпочинок.

Однак, незалежно від причини,  результат тривалої роботи без відпустки завжди однаковий – ми не відпочиваємо, не перемикаємося, наші батарейки «сідають», вигорання проявляється з повною силою – як на роботі, так і в повсякденному житті. Якщо не вжити термінових заходів, далі може дати збій наше здоров’я, з’являться нові хвороби або загостряться хронічні.     

 

Ідеї для заміни традиційної відпустки

Тому у нас немає іншого шляху, як піклуватися про себе навіть без традиційної відпустки. Ми пропонуємо цілком реальний комплекс заходів – і хоча він не вимагає великих витрат,  організованості та дисципліни від вас знадобиться чимало. Поїхали!

 1. Організація мікровідпусток вдома

В умовах постійного стресу та невизначеності важливо створювати моменти спокою та відпочинку:

 • Виділіть 1-2 години щодня для мікровідпустки: вимкніть новини, сповіщення на телефоні. Постарайтесь відсунути надокучливі думки – просто посидьте в тиші або послухайте заспокійливу музику.
 • У вихідні організуйте день цифрового детоксу: обмежте споживання новин, зосередьтеся на приємних активностях та спілкуванні з родиною чи друзями.
 1. Створення оздоровчої рутини

Слово «рутина» має позитивний сенс, коли йдеться про корисні для нашого здоров’я речі. Лише перетворення нерегулярних дій у рутинний, звичний процес, приносить бажаний результат.   Регулярні фізичні вправи та релаксація допоможуть зняти стрес.

 • Почніть день з 10-15 хвилин розтяжки або легкої гімнастики.
 • Практикуйте дихальні вправи для зниження тривожності: глибоке дихання 4-7-8 (вдих на 4, затримка на 7, видих на 8 секунд).
 • Спробуйте медитацію усвідомленості: зосередьтеся на поточному моменті, відпускаючи тривожні думки.
 1. Правильне харчування для підтримки енергії

Збалансоване харчування особливо важливе в стресових умовах:

 • Включіть в раціон продукти, багаті на омега-3 жирні кислоти (риба, волоські горіхи): вони допомагають боротися з тривогою та підтримують тонус серцево-судинної системи.
 • Вживайте більше сезонних фруктів та овочів: вітаміни та мінерали підтримають імунітет.
 • Обмежте кофеїн та алкоголь, які, хоча дають миттєве відчуття енергійності, можуть посилювати тривожність та викликають звикання.
 1. Оптимізація сну

Ми розуміємо, що якісний сон в умовах воєнного часу здається майже недоступною розкішшю. Але якщо ви хронічно не будете висипатися, усі інші зусилля з відновлення виявляться марними.

 • Створіть заспокійливу атмосферу перед сном: тепла ванна, читання (але не новин!), спокійна музика.
 • Якщо ви переймаєтесь через можливі тривоги, облаштуйте спальне місце в коридорі або іншому відносно безпечному місці квартири.
 • Якщо не вдалося виспатись вночі, то спробуйте надолужити це вдень. Навіть 20-30 хвилин дрімоти додадуть вам свіжості.
 1. Соціальна активність та хобі

Підтримка зв'язків та заняття улюбленими справами критично важливі:

 • Регулярно спілкуйтеся з близькими, навіть якщо це лише короткі дзвінки.
 • Спробуйте долучитися до волонтерських активностей: допомога іншим дає відчуття контролю та мети.
 • Знайдіть нове хобі або відновіть улюблене старе: творчість, рукоділля, садівництво можуть давати терапевтичний ефект.
 1. Створення атмосфери відпустки вдома

Навіть невеликі зміни в оточенні можуть покращити настрій:

 • Створіть затишний куточок для відпочинку: м'які подушки, приємне освітлення.
 • Організуйте тематичні вечори: «подорож» до улюбленої країни через її кухню, музику, фільми (чомусь одразу згадуються Франція та Італія). 
 • Влаштуйте невеличкий пікнік на балконі, терасі або в найближчому парку. Єдине прохання – дотримуйтесь правил пожежної безпеки та не порушуйте спокій сусідів.
 1. Управління стресом на роботі

Один з найважчих пунктів програми, але його особливо варто «прокачати». Намагайтеся навіть в авральних умовах контролювати рівень стресу та зберігати баланс між роботою та відпочинком.

 • Встановіть чіткі межі робочого часу, навіть працюючи з дому. Домовтеся про це зі своїми колегами, щоб вони не турбували вас, коли робочий день завершено. 
 • Робіть регулярні перерви, особливо після стресових ситуацій чи повітряних тривог. Добре працює метод Помодоро: 25 хвилин безперервної роботи, потім 5 хвилин відпочинку, і так далі.
 • Практикуйте техніку «заземлення», задіюючи усі органи відчуттів: під час сильного стресу зосередьтеся на п'яти реальних речах, які ви бачите, чотирьох, до яких можете доторкнутися, трьох, які чуєте, двох, які нюхаєте, та одній, яку смакуєте.
 • Дослідження показують, що позитивний психологічний вплив також має фінансовий захист. Страховка УНІКА додасть вам впевненості та відчуття безпеки за будь-яких обставин.
 1. Використання технологій для віртуальних подорожей

Ні, ми зараз не про комп’ютерні  ігри, більшість з яких просто виснажують нервову систему. Натомість використовуйте сучасні технології, щоб відволіктися від тривожних думок та розслабитися.

 • Здійсніть віртуальну екскурсію музеєм або парком за допомогою онлайн-платформ. До речі, в нашому блозі є цілий цикл віртуальних мандрівок музеями та замками Європи!
 • Використовуйте додатки для медитації та релаксації, такі як Headspace або Calm.
 • Слухайте подкасти про подорожі або природу для ментальної «втечі».

Пам’ятайте – хоча повноцінна відпустка може бути проблематичною в умовах війни, піклування про себе залишається критично важливим. Регулярне застосування цих порад допоможе вам зберегти фізичне та психічне здоров'я, підтримувати тонус та знаходити моменти відновлення навіть у найскладніших обставинах. Бережіть себе, і знаходьте будь-які можливості для відпочинку цього літа! 


Послуги, пов’язані зі статтею
NEW
Мій захист
Вибирайте швидку та вигідну онлайн страховку від нещасного випадку, щоб мати фінансовий захист у разі травм.
Територія дії
Україна
Весь світ
Програма
Стандартна
Розширена
Страхова сума для дорослого
50 000 грн
100 000 грн
150 000 грн
200 000 грн
300 000 грн
400 000 грн
Страхова сума для дитини
50 000 грн
100 000 грн
150 000 грн
Від 265 грн
Моє здоров'я
Своєчасний доступ до медичних послуг і підтримка в будь-якій ситуації з нашим медичним страхуванням.

Лікування до 175 000 гривень

Обслуговування в комерційних медичних клініках

Власний медичний Асистанс UNIQA працює 24/7

Консультації вузькопрофільних спеціалістів

Діагностика та лабораторні послуги