UA
Закрыть

Контент на сторінці може відобразитися не повністю. Рекомендуємо оновити версію поточного або скористатись іншим браузером.

UA
UNIQAблог - фото
UNIQAблог
Благодійність UNIQA

Як «Фонд Маша» разом із партнерами розвиває проєкти соціальної допомоги жінкам в умовах широкомасштабної війни

Чимало благодійних організацій опікуються соціальною підтримкою українців під час війни. Серед них і «Фонд Маша», де співзасновницею є зіркова телеведуча Маша Єфросініна. Проєкт «Незламна мама», до якого в якості партнера долучилась Група «УНІКА Україна», привертає багато уваги. Сьогодні у блозі директорка Фонду Тетяна Мураткіна розповідає про цінності соціальних ініціатив для жінок, результати та набутий досвід.

Як «Фонд Маша» разом із партнерами розвиває проєкти соціальної допомоги жінкам в умовах широкомасштабної війни

– Пані Тетяно, чим опікується ваш фонд?  

У «Фонді Маша» ми вже кілька років надаємо допомогу жінкам, які стали жертвами насильства. І якщо до 2022 року учасницями наших реабілітаційних програм були українки, що стикнулися з гендерно зумовленим та домашнім насильством, то після 24 лютого ми змістили фокус на жінок, що пережили жахи війни. Зараз у нас багато таких проєктів: «Смілива – дівочий самозахист», офлайн Центр «Незламна», тритижневі реабілітаційні табори «Незламна мама».

Наші проєкти динамічно розвиваються, і не лише завдяки самовідданій роботі команди, а й тому, що ми знаходимо надійних партнерів, які розділяють наші цінності. В липні 2023-го розпочалася наша співпраця із Групою «УНІКА Україна», яка надала Фонду допомогу в сумі 1,9 млн грн для організації серпневої зміни проєкту «Незламна мама».   

– Наскільки  важливо, аби подібні ініціативи могли успішно розвиватися саме зараз – під час повномасштабної війни?

–  Нещодавно в інтерв’ю я відповідала на серйозне і доволі чутливе питання: чи на часі сьогодні проєкти, орієнтовані на допомогу жінкам? Адже в країні «чоловічий» порядок денний, коли суспільство у першу чергу спрямовує ресурси на підтримку ЗСУ та волонтерів, що опікуються нашою армією. Простої відповіді на це питання дійсно немає. Але є принаймні три чинники, що роблять такі ініціативи по-справжньому актуальними.

Фактор перший: жінки несуть тягар цієї війни разом з чоловіками. Ми всі, як нація і як суспільство, ведемо насправді великий бій, і жінки беруть у ньому участь разом з чоловіками. Перш за все, вони також служать у лавах ЗСУ: у захисті України беруть участь понад 60 тисяч жінок, 42 тисячі – це жінки-військовослужбовиці.

Жоден з ризиків цієї війни, на превеликий жаль, не оминає дівчат на фронті, відтак число тих, кому потрібна підтримка, постійно зростає. Все більше жінок зазнають важких втрат: батька, чоловіка, брата, а ті хто в армії, ще втрачають побратимів і посестер. До нас в проект психологічної допомоги «Незламна мама» потрапляють жінки після російського полону – як цивільні, так і ті, які служать в ЗСУ; жінки, що втратили близьку людину; які пережили окупацію. Чимало з них є жертвами воєнних злочинів, зокрема сексуального насильства. Усім їм потрібно позбутися тягаря цієї травми, і відновлення для них – це не «відпочинок», а інтенсивна робота, щоб повернути ресурс та спроможність жити далі: у тому числі повертатися на фронт, в шпиталі, надалі виконувати свою місію. Щоб охопити якомога більшу кількість жінок, з 2023 року ми відкрили офлайн Центр ментального відновлення «Незламна» в Києві, де кожна жінка, незважаючи на стан, вік чи соціальний статус зможе знайти підтримку та отримати кваліфіковану допомогу фахівців.

– Мабуть, не менш важливий внесок жінок в мирне життя?

– Впевнена,  добробут України значною мірою залежить від ресурсу жінок.

Говорячи про роль цивільних жінок у сьогоднішньому житті України, маємо зрозуміти – вони не просто мають залишатися в державі або ж повертатися сюди з-за кордону. Однією з головних змін у ролі жінок під час цієї війни стала одноосібна відповідальність, яку багато з них несуть за свої сім’ї, поки партнери або чоловіки воюють. Ці жінки організовують життя своїх родин, підтримують чоловіків та близьких – на війні та після їхнього повернення, працюють, будують свої громади та створюють ВВП. Наприклад, з початку 2023 року понад 50% нових ФОПів створили саме жінки.

Фактично, наразі той самий «економічний фронт» України насправді багато у чому тримається на жіночому ресурсі. А ще на жіночих плечах чимало освітніх, культурних, гуманітарних ініціатив, що дозволяють Україні жити попри всі виклики війни – і наш Фонд цьому підтвердження.

До речі, чимало ідей щодо створення нових бізнесів чи суспільних проектів з’являється у жінок… під час власної реабілітації. Наприклад, за минулий рік у нас було 27 заїздів у табір «Незламна мама», де понад 1200 осіб пройшли реабілітаційний психологічний  курс. На власні очі ми бачимо, як змінилися долі учасниць: вони починають формувати ком'юніті, підтримують одна одну, переїжджають на нові місця, навіть із трьома-чотирма дітьми, знову влаштовуються на роботу, відкривають власні бізнеси. Ці жінки як ніхто відчувають, що саме наразі потрібно нашому суспільству, мають досвід подолання травм і відновлення себе, знаходять сміливість іти далі. І це справжній скарб для нашої держави.

До речі, для представників бізнесу з європейським корінням або проєвропейськими цінностями, питання повернення жінок до активного життя є цілком зрозумілою перевагою. Вони охоче підтримують саме такі проекти і ми переконалися в цьому, співпрацюючи з Групою «УНІКА Україна» та іншими партнерами з комерційного сектору.

– Який третій чинник робить жіночі проєкти допомоги актуальними зараз?

–  Жінки опікуються не лише сьогоденням, але й майбутнім – дітьми.

Несучи на собі одноосібну відповідальність за родину, багато хто з українок пережив надважкі події, після яких майже неможливо відновитися самостійно а тим більше – дбати про дітей. Перш за все, мова про жінок, що були двічі переміщені: наприклад, у 2014-му виїхали з окупованої території в Маріуполь, в березні 2022-го потрапили на «Азовсталь», а звідти вже вибиралися під обстрілами в Запорізьку область. Дехто був ще втретє переміщений з тимчасових осель після підриву Каховської ГЕС. Можна лише уявити їхній психологічний стан – а ми бачимо ці історії наочно в нашому проекті «Незламна мама», де беремося за допомогу жінкам у найбільш складних обставинах.

У нас на сайті є фотогалерея, де відвідувачі бачать фото учасниць після проходження програми, їхні щасливі посмішки. А на відкритті чергових заїздів до табору, куди я їжджу завжди, це зовсім інші обличчя: у них потухлі очі, вони напружені, не можуть спокійно говорити з малечею – спілкуються через крик та сльози. Такі емоційні розлади – лише частина наслідків травмуючих подій. Тож не буде перебільшенням сказати,  що ми маємо зробити зараз все, аби залікувати травми матусь, які впливають на наступні покоління. Тут ми отримуємо розуміння і підтримку, як на рівні держави та бізнесу, так і від наших міжнародних партнерів – великих фундацій рівня Жінки ООН, що повністю розуміють цінність цього напрямку роботи.

Як бачимо, наша Перемога у війні залежить від жінок набагато більшою мірою, ніж це здається на перший погляд. Маємо з гідністю пережити всі виклики, які є: об'єднуючи зусилля, допомагаючи. І пам’ятати, що проблеми можна вирішувати лише спільно.  

Залишити відгук
Підтвердіть, що Ви не робот
Останні статті
Відпочинок без зайвого стресу. Як обрати страховку для подорожі за кордон
Моя подорож
05. квітня 2024
Відпочинок без зайвого стресу. Як обрати страховку для подорожі за кордон
Тепле весняне сонце так і спонукає вирушити у подорож! Багато хто з нас вже планує мандрівки, але крім вибору маршрутів, купівлі квитків та бронювання готелів, слід подбати про належний страховий захист. Адже в дорозі нас може спіткати травма або раптова хвороба. Як туристичний поліс допомагає зберегти здоров’я та гроші?
Страхування КАСКО в UNIQA – що важливо для захисту авто у 2024 році
Мій автомобіль
04. квітня 2024
Страхування КАСКО в UNIQA – що важливо для захисту авто у 2024 році
Під час війни страхування є незамінним інструментом для захисту автомобіля. Як змінюється попит на ринку, чи завжди потрібно повне КАСКО та на які бонуси може розраховувати клієнт? Про це розповідає Діана Коченкова, директор Дирекції розвитку роздрібних продуктів та сервісів UNIQA.
Добровільне медичне страхування: 5 запитань, відповіді на які має знати кожен
Будемо здорові!
29. березня 2024
Добровільне медичне страхування: 5 запитань, відповіді на які має знати кожен
Навесні в багатьох з нас загострюються питання, пов’язані з захистом здоров’я. Особливо актуальним це стає на третьому році повномасштабної війни, коли через постійні стреси самопочуття ще гіршає. І саме зараз кожен повинен знати про можливості, які надає для захисту здоров’я добровільне медичне страхування (ДМС). Про це розмовляємо сьогодні з Оксаною Руденко, керівницею Дирекції з андерайтингу особистих видів страхування UNIQA.

<< Вниз

Вгору >>

<< Вниз