UA
Закрыть

Контент на сторінці може відобразитися не повністю. Рекомендуємо оновити версію поточного або скористатись іншим браузером.

UA
UNIQAблог - фото
UNIQAблог
Будемо здорові!

Дитинство та війна: як дітям та підліткам долати тривалі стреси й мати ресурс для розвитку?

Повномасштабна війна триває вже понад два роки, і перспективи її закінчення поки незрозумілі. Як така ситуація відбивається на дітях та підлітках, що живуть в Україні? Як ми, дорослі, можемо додати їм емоційного ресурсу та психологічної стійкості? У День захисту дітей розмовляємо про це з есперткою Wellbeing Company, психологинею та психотерапевткою Тетяною Пугаченко.

Дитинство та війна: як дітям та підліткам долати тривалі стреси й мати ресурс для розвитку?

Пані Тетяно, які зараз найчастіші приводи для звернень до психолога? Які стани турбують дітей та батьків?

Серед підлітків зараз дуже багато звернень з приводу апатії, підліткових депресій, тривожних станів. Щодо молодших дітей, 6-9 років – це здебільшого поведінкові порушення, адже на тлі підвищеного рівня тривожності та постійної напруги у дітей зростає рівень агресії, і вони стають різкішими у своїй поведінці, перестають бути «зручними» та керованими. Також у багатьох дітей зараз є порушення сну: погано сплять, довго не можуть заснути. Часто причиною цьому є «зависання» у гаджетах, куди вони «ховаються» від своєї тривоги. А порушення сну тягне за собою дуже багато наслідків: дратівливість, апатію, втомленість, некерованість, депресивні стани тощо.

Як батьки та близькі дорослі можуть допомогти дітям подолати ці проблеми? Чи можливо це взагалі?

Так, це можливо. І найкраще – якщо робота буде йти комплексно, по всіх сферах життя. Адже довготривалий стрес впливає на все. Я у своїй роботі віддаю перевагу системі Вasic PH, яку розробили ізраїльські травмотерапевти. Вона є дієвою саме завдяки своїй комплексності. І водночас – такою, що може бути самостійно застосована кожною людиною.

Чи можете розповісти про систему Вasic PH, щоб наші читачі також мали змогу нею скористатися?

Так, звісно!

Сенс цієї системи закладений в її назву, кожна буква означає певний елемент життя, з яким потрібно працювати. Тож підемо по буквах, починаючи з останньої.

  • PH - physical – фізичне тіло

У дитини має бути якась фізична активність – танці, прогулянки, ігри на свіжому повітрі, фізкультура. Обов’язково в житті кожної дитини! До цього додаються своєчасний та достатній сон, гігієна та повноцінне харчування, в якому збалансовано білки, жири й вуглеводи. Якщо дитина дуже багато харчується солодким, це не сприяє повноцінному розвитку.

Але ж солодким дитина намагається зняти стрес? Як з цим бути?

Якщо дитина отримує повноцінну їжею, то потреби у солодкому буде менше. Але ця  їжа має бути смачна, бо ми ж їмо не лише для насичення, а й для задоволення. Тож якщо отримувати задоволення від корисної їжі, то потреба у зайвих солодощах зменшиться, хіба ні? Але це вже завдання дорослих – щоб завжди у на столі або в холодильнику була смачна збалансована їжа.

До того ж, все пов’язане – якщо буде достатнє фізичне навантаження, то дитина сама захоче  гарно харчуватися.

  • C Cognition – процес пізнання, думки

Цікавтеся думками дитини. Якщо ваш підліток, або навіть малюк дивиться новини, щось читає – обов’язково цікавтеся їхніми думками. Не відмахуватися і не кажіть, що «це дурниці», навіть якщо ці думки здаються вам несерйозними.

Так, батьки можуть бути самі налякані та обрати для себе такий захисний механізм, як уникання: «я не читаю новин про війну, тому що вони мене пригнічують, я не розмовляю про тих, хто на фронті тощо». Але діти в своєму соціумі це обговорюють, вони читають, тому дуже важливо цікавитися їхніми думками. Тому що в тих думках може бути будь-що, ситуація може здаватися їм набагато жахливішою, ніж є насправді. А через проговорення думок із дорослим сприйняття ситуації раціоналізується, з’являється віра в можливість хорошого майбутнього. А віра – це велика база для опори, щоб зменшувати рівень тривожності у дітей.

  • І - Imaginationуява.

Людям, у яких розвинена уява, легше поратися зі своїми труднощами. Адже саме уява дозволяє придумати собі декілька варіантів вирішення проблеми. Не єдиний: «все пропало!», а «можна вчинити ще так, і так, і так». Уява – це і про вміння планувати, і про можливість продумати кілька альтернативних планів.

Але ж зараз, у часи невизначеності, важко планувати…

Так, але ж і плани можуть бути різними. Можна мати певну мрію, нехай далеку, але вона буде своєрідним маяком, і це буде дуже гарно підтримувати. А ще існують короткострокові плани – на день, на тиждень. Вони надають нашій психіці стабільність. Ми не можемо контролювати війну, економіку, навіть погоду за вікном, але можемо контролювати, що одягнемо, куди підемо, що робитимемо найближчим часом.

Тому дуже важливо з дітьми проговорювати їхні плани: «ти підеш в садочок або школу, потім спатимеш, потім поїси, пограєшся з друзями…». І дитині це вже дає гарну опору. У підлітків варто запитувати: «ти сьогодні що робитимеш після школи, які в тебе плани?» чи «в мене є плани на тебе, ми мусимо разом поїхати, купити взуття». І це також додає більше стабільності, аніж спонтанне життя, коли, приміром, мама неочікувано телефонує: «в мене є дві годинки часу, давай збирайся, поїхали!». В дитини одразу підвищується рівень тривоги: «куди поїхали? чого поїхали?»

Тобто навіть якщо неочікувана подія позитивна, це також підвищує тривогу?

Так, це підвищує рівень загального стану тривожності. А організму дитини може бути важко справлятися навіть з позитивними емоціями, тому краще все заздалегідь планувати.

  • S - Socialization – соціальні зв’язки

Одна із функцій соціальних зв’язків – підтримувати нас на плаву і не давати нам звалюватися в свої переживання. Коли ми розділяємо свої переживання і бачимо, що це не тільки з нами, то в нас настає полегшення. Але зараз соціальні зв’язки – це часто проблема. Спочатку був COVID-19, коли соціальні зв’язки були порвані, потім настала повномасштабна війна, дистанційне навчання, всі розкидані по світу… Тож існуючі зв’язки були розірвані, а навички формування та підтримки нових зв’язків також погіршуються, реальність заміщується соціальними мережами. Адже там все легко: захотів, натиснув кнопочку – сьогодні ти мачо; а завтра – кіноактор; післязавтра – просто спостерігач.

А в реальному житті треба приймати рішення тут і зараз, відповідати на виклики. І ця навичка формується з раннього дитинства. Якщо ж дитина позбавлена таких соціальних зв’язків, в неї може бути дуже багато тривоги. Тому завдання для батьків: шукати різні гуртки, спільноти, де дитина може отримати потрібний соціальний досвід.

А якщо дитина відмовляється від нових спільнот та активностей?

Користуйтеся правилом трьох разів. Тобто домовтеся із дитиною, що вона відвідає нове місце всього тричі, і якщо їй точно це не сподобається, то більше ходити не буде. Чому саме тричі?  Бо на перший раз дитина може ставитися упереджено, на другий – вже нейтральніше. А от на третій раз –  є шанс зрозуміти, що там є щось цікаве та варте уваги.

Також важливим є підтримання соціальних контактів у родині. Але не формальних, а справжніх, щирих. В мене є така вправа для батьків: спробуйте поговорити зі своїм підлітком 15 хвилин, не чіпаючи тему школи. Як правило, у батьків це визиває шок: про що з ними говорити?! Але насправді діти та підлітки дуже багато чим цікавляться, і багато чому можуть нас навчити: як працює тік-ток і що там є цікавого та корисного, яка косметика зараз найкраща, і ще багато чого.

І таким чином, дитина, по-перше, вчиться будувати діалог; по-друге – розуміє, що вона є цікавою та значущою. По-третє, ви формуєте з нею міцні стосунки, не зі «зверхньою» батьківською позицією, а такі, що базуються також на інтересі та взаємодопомозі.

  • А - Affect вираження емоцій

Дуже часто діти залишаються наодинці зі своїми емоціями. Якщо в родині не прийнято проявляти емоції, якісь з них засуджуються, дитині буде не легко. Прості приклади: засудження сліз у хлопчиків, засудження агресії у дівчаток, засудження певної «містичності» сприйняття світу. В результаті дитина цілком виправдано очікує, що її осудять, не зрозуміють, тому тримає всі ці емоції в собі. Це може призвести до апатії, депресії, бо – все просто – не вистачає сил «жити життя», всі сили йдуть на тримання емоцій.

Тому важливо підтримувати емоції дитини, допомагати з ними визначатися: «я бачу що ти зараз злишся/сумуєш/боїшся, що стало причиною?». Коли дитину захльостує емоція, потрібно, щоб дорослий пояснив, що саме з нею відбувається. Це допоможе заспокоїтись, принаймні через те, що ситуація стане більш зрозумілою.

Водночас потрібно «насичувати» емоційну сферу. Приміром, через спільний перегляд фільмів, мультиків. Разом обговорювати, разом співчувати, разом радіти, навіть можна сперечатися про свої почуття, це також корисно. Також можна відвідувати екскурсії, концерти, це також викликає емоції. Вдома – грати в ігри, влаштовувати танці або «подушкові бої», знімати відео – можливостей безліч!

Потрібно розуміти самим та донести до дітей: ми можемо тут радіти, а тут донатити, тут співчувати родичам і допомагати їм, а на наступний день збиратися родиною і згадувати якісь приємні події з нашого життя. Війна не ставить емоції на паузу, тому що життя продовжується, і в ньому є як трагічні, так і світлі події.

  • B – Belief & values – віра, переконання, цінності

Ще одна потужна опора – віра. І мова не лише про релігію , а й про базові переконання та цінності. Дитина має чути, в що вірять її батьки. Можна вірити в людей, в сім’ю, в Батьківщину, в любов, в Бога. І дитина має чути, у що саме вірять її батьки. Ця інформація не передається на рівні підсвідомості або невербально, вона має саме демонструватися, проговорюватися: я вірю, що перемога буде, я вірю в те що є в світі добрі люди, які допоможуть, вірю, що світло має перемагати темряву. І в ці розмови потрібно вкладати емоції, казати щиро.

А як бути дорослим, якщо вони самі тимчасово втратили сили, віру, впевненість? Адже іноді це, на жаль трапляється…

В такому випадку краще сказати: «я не в ресурсі, сьогодні мені треба побути самому, в тебе є ось такі кільканадцять справ, ти можеш собі вибрати одне, що робити». Але варто пояснити, що, це пройде, це тимчасове, я знаю як з цим справлятися. Тоді дитина розуміє, адже їй також іноді буває зле. І це, до речі, може бути їй прикладом, як поводитися та  спілкуватися в разі виснаження.

Обов’язок дорослого – турбуватися про себе. Недарма кажуть: «кисневу маску спочатку одягай на себе, а потім на дітей». Бо енергетично спустошені батьки  нічого не можуть дати дітям. Якщо ви не турбуєтесь про себе – ви не турбуєтесь про свою родину. Якщо ви не берете собі час на відпочинок – ви не дбаєте про свою родину. Якщо ви не знаєте, як поповнити свій ресурс – треба шукати можливості, вчитися цьому. Ми маємо бути дорослими в стані дорослих, розуміти свої стани, знати, як ними управляти, як поводитись із життям. Лише так ми зможемо захистити наших дітей, а отже – й наше майбутнє.

Залишити відгук
Підтвердіть, що Ви не робот
Останні статті
Зручніший, швидший, зрозуміліший: чим здивує новий мобільний додаток MyUNIQA
Я та УНІКА
12. червня 2024
Зручніший, швидший, зрозуміліший: чим здивує новий мобільний додаток MyUNIQA
Сучасні фінансові послуги вже неможливо уявити без мобільних додатків. Тому лідери у сфері digital постійно розвивають своїх цифрових помічників. Цього літа стартує оновлений мобільний додаток MyUNIQA. Про те, які зручності та можливості він принесе клієнтам, розповів Антон Добровольський, Директор Дирекції підтримки клієнтів з особового страхування UNIQA.
Страхування онлайн: що приваблює українців у придбанні цифрового поліса та чому ми розвиваємо всі канали продажу
Я та УНІКА
10. червня 2024
Страхування онлайн: що приваблює українців у придбанні цифрового поліса та чому ми розвиваємо всі канали продажу
Онлайн формат у всіх сферах життя стрімко набуває популярності, як у всьому світі, так і в Україні. Страхування – не виключення. І у нашому сьогоднішньому блозі – про те, що приваблює українців у можливості купити страховку онлайн.
Кліматичні зміни: чим загрожують людству і чому кожен має діяти прямо зараз
Я та УНІКА
05. червня 2024
Кліматичні зміни: чим загрожують людству і чому кожен має діяти прямо зараз
5 червня у світі відзначається День охорони навколишнього середовища, тому сьогодні ми хочемо поговорити про те, як на наше довкілля впливають кліматичні зміни, як кожен з нас може сприяти їхньому уповільненню та що робить в цьому напрямку UNIQA.

<< Вниз

Вгору >>

<< Вниз