У світі, де вища освіта стає все більш важливою, вибір правильного університету може здаватися складним завданням. Особливо це стосується випускників шкіл та їхніх батьків в Україні, де освітній ландшафт постійно змінюється. Давайте разом розберемося, як зробити цей вибір максимально усвідомленим та ефективним.
Цей текст ми адресуємо не лише батькам, а й їхнім дітям, адже вибір вишу завжди жваво обговорюється на сімейних нарадах, і саме у аргументованих дискусіях легше прийняти зважене рішення. Починаємо!
Пізнай себе
Перш ніж зануритися у світ університетських рейтингів та вступних кампаній, важливо зрозуміти власні інтереси та сильні сторони. Минулого року в Україні було близько 360 тисяч випускників шкіл, і кожен з них стояв перед важливим вибором. Цікаво, що 285 тисяч з них вирішили складати національний мультипредметний тест (НМТ), щоб мати можливість вступити до вишів.
Але як зрозуміти, яка спеціальність підійде саме вам? Почніть з аналізу предметів, які вам найбільше подобалися в школі. Подумайте про свої хобі та захоплення – часто вони можуть вказати на приховані таланти. Не забувайте про свої сильні сторони: можливо, ви чудовий організатор або маєте аналітичний склад розуму?
Останнім часом стали популярними послуги з професійної орієнтації для майбутніх абітурієнтів. Як правило, їх надають сертифіковані психологи, що мають відповідний профіль та досвід діяльності. Консультації можуть відбуватися онлайн або при особистих зустрічах. Звісно, не завадить пройти й безкоштовні онлайн-тести з профорієнтації (наприклад, на порталі Дія. Освіта). Тест може показати схильність до певного роду діяльності, але має свої обмеження – зокрема, ви не можете обрати інші відповіді крім тих, які вам пропонуються.
Пам'ятайте, що на вибір професії впливає ціла сукупність факторів, і це не тільки психотип чи темперамент людини, а й її власні прагнення та мрії. Тому профорієнтація за допомогою фахівців або тестування – лише один з кроків до прийняття рішення про майбутню спеціальність. Але в будь-якому разі цей інструмент не буде зайвим, особливо якщо вам складно виявити схильність до якоїсь конкретної діяльності чи професії.
Відстежуємо тренди та уникаємо типових помилок
Світ змінюється, і освіта змінюється разом з ним. Зверніть увагу на нові спеціальності, які з'являються в університетах. Наприклад, все більше вишів України пропонують програми з кібербезпеки, прикладної лінгвістики, менеджменту соціокультурної діяльності.
Важливо також звернути увагу на тенденції ринку праці. Наприклад, серед найзатребуваніших професійних галузей в Україні у 2024 році лідирують IT-фахівці, медичні працівники, маркетологи та психологи. Втім не забувайте, що ринок праці динамічний, і через 5-10 років ситуація може змінитися.
Пам’ятайте, що в умовах війни буде залишатися поширеним формат онлайн-освіти – він має свої плюси та мінуси, і, на жаль, не замінює очне навчання. У 2023-2024 навчальному році понад 100 тисяч студентів в Україні навчалися онлайн, що на 20% більше порівняно з попереднім роком. Ця тенденція, швидше за все, буде продовжуватися.
Яких типових помилок варто уникати при виборі вишу?
- Не обирайте університет лише за його назвою або престижем. Зважайте на якість освіти та перспективи працевлаштування.
- Не ігноруйте свої справжні інтереси заради «престижної» спеціальності.
- Не нехтуйте дослідженням ринку праці та перспектив працевлаштування.
- Не забувайте про можливості навчання за кордоном, якщо це відповідає вашим цілям.
- Не зациклюйтесь на одному варіанті – завжди майте план Б.
Досліджуємо університети
Коли ви визначилися з напрямком, час вивчати конкретні університети. В Україні є багато якісних вишів, але важливо обрати той, який найкраще відповідає вашим цілям та можливостям.
Ось ТОП-10 найпрестижніших університетів України:
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут ім. Сікорського»
- Київський національний університет ім. Шевченка
- Харківський національний університет ім. Каразіна
- Національний університет «Львівська політехніка»
- Львівський національний університет ім. Франка
- Національний університет «Києво-Могилянська академія»
- Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»
- Національний університет біоресурсів і природокористування України
- Український Католицький Університет
- Чернівецький національний університет ім. Федьковича
Але пам'ятайте, що престиж – не єдиний критерій вибору. Важливо також звернути увагу на навчальні програми, можливості для практики та стажування, міжнародні зв'язки університету.
Не забувайте й про можливість навчання за кордоном. Станом на 2023 рік, приблизно 85 тисяч українських студентів навчалися за межами країни. Найпопулярнішими країнами для навчання українських студентів є Польща, Чехія, Німеччина, Норвегія, Словаччина та Угорщина.
Щоб мати повну інформацію та реалістичну уяву про університет, одного перегляду сайтів недостатньо. Важливо поспілкуватися з викладачами, студентами та випускниками обраних вишів. Вони можуть надати цінну інформацію про реальний стан речей в університеті, якість викладання, можливості для саморозвитку та перспективи працевлаштування.
Зверніть увагу на статистику працевлаштування випускників. В Україні 59% лише випускників вишів знаходять офіційну роботу. Не менш цікаво, що біля 80% працевлаштованих випускників не працюють за спеціальністю, отриманою у ВНЗ. Це важливий момент для роздумів – можливо, варто обрати більш універсальну спеціальність або ту, яка дає навички, що можна застосувати в різних сферах?
Фінансові аспекти
Вартість навчання – важливий фактор при виборі університету. В Україні вартість року навчання на комерційній основі у топових вишах може варіюватися від 39 до 100 тисяч грн, залежно від університету та спеціальності.
Але не забувайте про можливість навчання на бюджеті. Високі бали НМТ дають абітурієнту хороший шанс отримати бюджетне місце, а висока успішність при навчанні – стипендію.
Також український уряд запровадив експеримент з фінансової підтримки студентів, які здобуватимуть вищу освіту за контрактом. Передбачається, що студенти, які вступатимуть на контрактну форму навчання, зможуть отримати грант для покриття частини вартості навчання.
Щодо навчання у закордонних університетах, вартість навчання залежить від країни та рейтингу конкретного ВНЗ. Традиційно найдорожчими вважаються престижні університети США та Англії, де більшість закладів є приватними. Але з іншого боку, є країни з якісною та недорогою системою освіти. Наприклад, в Німеччині розвинена система державних університетів, де вартість навчання є відносно невеликою, а рейтингових закладів серед них є чимало.
Якщо ви розглядаєте навчання за кордоном, пам'ятайте, що в багатьох країнах існують програми фінансування для іноземних студентів. За ними можна відшкодувати усю вартість навчання або її частину, а також отримати стипендію. Шанси на це ростуть, якщо ви маєте відмінні успіхи у навчанні, виграні олімпіади та покажете свою високу мотивацію до навчання омріяній спеціальності.
Важливо пам’ятати, що фінансові пропозиції мають свої дедлайни для подання заявки на грант чи стипендію, а її розгляд може бути тривалим процесом. Тому радимо зайнятися цим питанням мінімум за рік до вступу, і постійно відслідковувати оголошення на профільних сайтах – перелік ресурсів, зокрема є тут: https://mobility.knu.ua/.
Звісно, крім вартості навчання будуть ще додаткові витрати на оренду житла, їжу, одяг, транспорт. Це чималі гроші, які мають забезпечити батьки, щоб студент міг сконцентруватися на навчальному процесі. Тому краще замислюватись про фінансові аспекти завчасно – не за рік до вступу, а коли дитина ще маленька. Одне з найкращих рішень – це поліс накопичувального страхування життя від UNIQA.
Найголовніше – вірте в себе та свої сили. Яким би не був ваш вибір, пам'ятайте, що справжня освіта – це процес, який триває все життя. UNIQA бажає успіхів у вашому освітньому journey!